Çevrim İçi İşlem Merkezi
Hız Testi

Datatelekom sunucularını kullanarak, bağlantınızın hızını ve gecikme süresini ölçün.

Lütfen cihazınızı dikey hâle getirin.

IP Adresiniz: 44.200.101.84
Datatelekom ağında mısınız? Hayır.

Görünüşe göre Datatelekom ağında değilsiniz. Datatelekom sunucularını kullanarak hız testi yapmak için Datatelekom ağında olmalısınız.

Ölçüm Adımları

Önemli Bilgilendirme

Test yapacağınız cihazı modeme doğrudan kablo ile bağlayın veya kablosuz olarak bağlanacaksanız da modeme olabildiğince yakın olun.

Test yapacağınız cihaz hâricindeki diğer cihazların modem ile bağlantısını kesin ve test yapacağınız cihazın arka planında ciddi bir internet kullanımı olmadığından emin olun.

Test sonucunun kararlılığını ölçmek için testi birkaç kez tekrarlayın. Bağlantınızda olağan dışı bir yavaşlık varsa durumu bize bildirin.

Ölçü Terimleri

Önemli Bilgilendirme

Gecikme Süresi

Gecikmes süresi, genel ağ bağlantınız üzerinden yaptığınız işlemlerin karşı sunucuya ulaşma süresidir. Yaygın kullanılan birim terimi milisaniye (ms)'dir. İdeal gecikme süresi, 50 ms ve altı kabul edilir.

İndirme Hızı

İndirme hızı, genel ağ bağlantınızı kullanarak karşı sunucudan indirdiğiniz verilerin indirilme hızıdır. Yaygın kullanılan birim terimi megabit/saniye (Mb/s)'dir. Genel ağ üzerinden video seyretmek veri indirmeye örnektir. Videoyu yüksek kalitede ve takılmadan seyretmek ise indirme hızı ile doğrudan bağlantılıdır.

Yükleme Hızı

Yükleme hızı, genel ağ bağlantınızı kullanarak karşı sunucuya yüklediğiniz verilerin yüklenme hızıdır. Yaygın kullanılan birim terimi megabit/saniye (Mb/s)'dir. Genel ağa video yüklemek veri yüklemeye örnektir. Videoyu yüksek kalitede ve hızlıca yüklemek ise yükleme hızı ile doğrudan bağlantılıdır.